Tipi vrednostnih papirjev
Odvisno od naložbenega cilja, vzajemni skladi vlagajo v vrednostne papirje kot so delnice ali obveznice ter inštrumente denarnega trga ali kombinacijo vseh treh. Delnice so oblika lastništva v podjetju, obveznica pa oblika dolžniškega vrednostnega papirja, katerega lastnik posodi denar državi ali podjetju, ki se obveže poplačati posojilo z obrestmi ob zapadlosti. Instrumenti denarnega trga so visoko kakovostne kratkoročne naložbe, ki prinašajo donose, odvisne od kratkoročnih obrestnih mer. Omenjeni inštrumenti so zelo likvidni.
Kako investicijski skladi prinašajo donose?
Z naložbo v vzajemni sklad se sredstva lahko oplemenitijo s kombinacijo donosov (dividend in kapitalskih dobičkov) in vrednotenjem kapitala. Nekateri skladi nudijo možnost izbire med izplačilom dividend, drugi dividende avtomatično investirajo nazaj v sklad, kar pomeni, da se poveča vrednost sklada. Slednjemu primeru sledi tudi večina skladov, ki so na voljo v Sloveniji. Ko upravljavec premoženja odproda določeno naložbo v portfelju sklada, pride do kapitalskih dobičkov, če je razlika med nakupno in prodajno ceno pozitivna. Vrednost portfelja torej narašča s kapitalskim vrednotenjem, ko trenutna vrednost ali vrednost enote premoženja (VEP) naraste.
Cilji investicijskih skladov
Cilj ali naložbeno strategijo posameznega sklada določa tip vrednostnih papirjev, v katere se premoženje nalaga. Preden posameznik investira v sklad, mora določiti svojo naložbeno strategijo, ki naj bi se ujemala z njegovim osebnim naložbenim ciljem. Za lažje razumevanje skladov, si pred vstopom v posamezen sklad lahko preberete prospekt sklada, ki je uradni dokument, v katerem je izbran sklad podrobno opisan; z naložbeno strategijo, tipi vrednostnih papirjev v katere investira, potencialna tveganja ter stroški sklada.
Kako do prvega vplačila?
Vlagatelj s podpisom pristopne izjave k določenemu skladu soglaša s pravili upravljanja tega sklada. Ob podpisu vlagatelj poleg pristopne izjave prejme prospekt in pravila upravljanja sklada ter dodatek za vlagatelje v republiki Sloveniji, ko je govora o tujih vzajemnih skladih. Pred odločitvijo o podpisu pa je priporočljiv posvet s finančnim svetovalcem s katerim bosta na podlagi vaših želje, pričakovanj in potrebe skupaj določilanajustreznejši izbor ob upoštevanju vašega odnosa do tveganja. Slednjega svetovalec lažje oceni s pomočjo Profila vlagatelje (neke vrste vprašalnik), ki ga morate izpolniti ob prvem pristopu k skladu. Ko imate enkrat v lasti pristopno izjavo na kateri najdete vse pomembne informacije za nakazilo sredstev je odvisno od vas kdaj, koliko in kako pogosto boste v sklad vplačali.